Stomatološki fakultet u Pančevu je u potpunosti spreman za izvođenje doktorskih studija, što može potvrditi Rešenjem Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj: 660-01-00020/2018-14/1 od 19.04.2018. godine. Doktorske akademske studije na Stomatološkom fakultetu u Pančevu imaju za cilj prenošenje naučnih znanja, razvoj i unapređenje nauke, kao i obezbeđivanje naučnog podmlatka iz oblasti stomatologije. Svrsishodnost ovih studija temelji se na saznanju i činjenici da jedino visokoškolovani naučni kadrovi mogu doprineti daljem razvoju stomatološke nauke, kao naučnog polja, a time i daljem usavršavanju i osavremenjavanju tehnologije rada u području stomatologije, što sve za krajnji cilj ima očuvanje i unapređenje zdravlja usne duplje, a time i ukupnog zdravlja stanovništva. Na osnovu dosadašnjih rezultata rada i delovanja, kao i iskustva zaposlenih, Stomatološki fakultet u Pančevu bez sumnje je kompetentan da izvodi studijski programa doktorskih akademskih studija i školuje naučnike iz oblasti stomatoloških nauka.
Svrha studijskog programa
Svrha studijskog programa doktorskih akademskih studija stomatologije je obrazovanje doktora medicinskih nauka – stomatologije, koji će svojim naučnim potencijalom, znanjem i stručnošću u potpunosti zadovoljiti potrebe za takvim kadrovima u fakultetskim i naučnoistraživačkim ustanovama, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
Svrha studijskog programa doktorskih akademskih studija na Stomatološkom fakultetu u Pančevu je razvoj i unapređenje stomatoloških nauka, razvoj kritičkog mišljenja studenata i kritičke analize dosadašnjih istraživanja na polju stomatologije, a time i obrazovanje kadrova, koji su u potpunosti osposobljeni da samostalno i stručno vode originalna naučna istraživanja, da kompetentno učestvuju u razvoju novih tehnologija i postupaka, koji su od interesa za stomatološku nauku, kao i da obrazuju i obučavaju mlađe kadrove.
Ciljevi studijskog programa doktorskih akademskih studija podrazumevaju postizanje istovremeno naučnih sposobnosti i veština, kao i razvoj kreativne sposobnosti budućih doktora nauka, tako i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u zavisnosti od sklonosti samog studenta, a potrebnim za budući razvoj karijere. Kako su naučna osnova stomatoloških nauka biomedicinska istraživanja prvenstveno vezana za orofacijalnu regiju, a bazirana na fundamentalnim istraživanjima uz uvažavanje specifičnosti orofacijalne regije, tako su i ciljevi studijskog programa doktorskih akademskih studija Stomatološkog fakulteta u Pančevu, usmereni ka tim fundamentalnim istraživanjima.
Stomatološki fakultet u Pančevu, kao član Evropske i svetske asocijacije za edukaciju stomatologa (ADEE i ADEA) pridržava se principa stvaranja modela kurikuluma stomatologa, kako integrisanih akademskih studija, tako i doktorskih studija, a sve u saglasnosti sa principima Bolonjske deklaracije.
Kompetencije diplomiranih studenata
Studijski program doktorskih akademskih studija na Stomatološkom fakultetu u Pančevu, omogućava studentima, da nakon završenih studija poseduju znanja, veštine, sposobnosti i kompetencije da:
- Samostalno rešavaju kako praktične, tako i teorijske probleme u oblasti stomatologije, kao i da ostvaruju dalja naučna istraživanja;
- Mogu da se ravnopravno uključe u realizaciju međunarodnih naučnih projekata na polju stomatologije;
- Mogu da realizuju i unaprede razvoj novih tehnologija i postupaka u okviru stomatologije, kao i da su osposobljeni da uspešno koriste najsavremenija znanja iz naučne oblasti stomatologija;
- Kritički misle, rade i stvaraju kreativno i potpuno nezavisno;
- Poštuju principe etičkog kodeksa i dobre kako naučne, tako i stručne prakse;
- Komuniciraju na profesionalnom nivou u saopštavanju svojih ili tima u kome rade, naučnoistraživačkih rezultata;
- Da saopštavaju rezultate na naučnim konferencijama, objavljuju radove u naučnim časopisima, učestvuju u kreiranju novih metoda istraživanja;
- Da svojim radom doprinose razvoju naučne discipline i nauke uopšte na dobrobit svih.
Savladavanjem studijskog programa doktorskih akademskih studija, student stiče i sledeće stručno-specifične kompetencije:
- Temeljno poznaje i razume sve discipline stomatološke struke;
- Sposoban je za rešavanje svih stručnih problema upotrebom naučnih metoda i postupaka;
- U mogućnosti je da povezuje osnovna stručna i naučna znanja iz različitih oblasti stomatologije i da ih primeni u odgovarajućim situacijama;
- U potpunosti je osposobljen za praćenje svih savremenih dostignuća u oblasti stomatološke struke;
- Osposobljen je za stručnu i kvalifikovanu upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija primenjivanih u stomatologiji.
Lista mentora