66. IADS mid year meeting, 2020

Verodostojnost izreke Dobar glas daleko se čuje pokazali su Naida Kučević, Seid Preljević, Živa Lorenčić, Miloš Obradović i Slavica Jovanovska, studenti našeg Stomatološkog fakulteta u Pančevu, koji su učestvovali na IADS kongresu.

EDSA - European Dental Student’s Association (Evropska Asocijacija Studenata Stomatologije) i IADS - International Association Of Dental Students (Međunarodna Asocijacija Studenata Stomatologije) bili su organizatori 66. Svetskog kongresa studenata stomatologije (IADS MYM 2020) koji se održavao u Sarajevu.

Na kongresu je prisustvovalo 320 studenata iz 35 država sveta. Kongres je trajao četiri dana, gde su studenti pored socijalnog programa imali mogućnost da kroz predavanja stiču nova znanja kada je reč o savremenoj stomatologiji, a kroz radionice i da dođu u kontakt i rade sa najsavremenijom stomatološkom aparaturom.

Organizatori su pripremili brojna predavanja i zanimljive radionice na različite teme. Predavanja su se održavala u kongresnoj sali hotela Holiday, a radionice na klinikama stomatološkog fakulteta univerziteta u Sarajevu.

Kao dokaz tome da studenti na našem fakultetu imaju mogućnost da saradjuju i stiču znanja od eminentnih i svetski priznatih profesora je i činjenica da je jedan od 28 predavača na ovom kongresu bio i naš profesor Danimir Jevremović. Predavači su bili iz različitih zemalja sveta od Japana preko Turske, Rusije, Danske, Austrije, Italije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske, Slovenije...

Profesor Danimir Jevremović je studentima kongresa ukazao na prednosti rada kada je u pitanju tema “Digitalna stomatologija” i omogućio studentima da rade na najsavremenijem skeneru.

Naida Kučević: „Utisci sa kongresa su fenomenalni i mislim da će mi ovaj kongres ostati u sećanjima kao jedan od najlepših teranutaka u toku studiranja. Nove informacije, nova iskustva, a posebno što bih odvojila sa ovog kongresa je upoznavanje i druženje sa novim kolegama iz celoga sveta, sa kojima ću, nadam se, saradjivati i nakon studija.“

Seid Preljević: „Kongres je u svakom smislu opravdao moja očekivanja i ovo će biti ogromno iskustvo za mene. Najviše sam se radovao tome što sam imao mogućnost da dodjem u kontakt i radim sa aparatima koji nisu dostupni tako često u svakodnevnoj praksi. I dalje duboko verujem da ću biti u mogućnosti da takve aparate i takav luksuz priuštim svojoj ordinaciji i svojim pacijentima.“

Živa Lorenčić: „Nakon četvorodnevnog kongresa u Sarajevu utisci su fenomenalni. Imali smo priliku da kroz ceo program kongresa uporedimo svoje znanje i razmenimo mišljenja sa ostalim kolegama iz celoga sveta. Mislim da je to jedan od boljih načina kako nadograditi svoje znanje na praktičan način uz dobra predavanja.“

Miloš Obradović: „Mislim da je poseban kvalitet ovog kongresa izuzetno bogat program koji je ponudjen studentima kako kroz predavanja tako i kroz radionice. Na kongresu mi je posebno privuklo pažnju taj savremeni pristup stomatološkim intervencijama i nadam se da će u budućnosti takav pristup biti i u svakodnevnoj praksi.“

Slavica Jovanovska: „Implantologija je jedna od tema koja je značajno privukla moju pažnju na ovom kongresu. Bilo je reči o novim metodama rada u implantologiji, ranom opterećenju implantata, estetskim izazovima, tretmanu deformiteta i o novim trendovima u hiruškom korigovanju vilica.“